Sinoć je u Gradskoj knjižnici i čitaonici održano predstavljanje knjige ”Krletka za glinenog goluba” autora Roberta Međurečanina. Osim same institucije Knjižnice u organizaciju ove književne večeri aktivno se uključila i Turistička zajednica grada, a svoj obol u ulozi voditeljice odnosno moderatorice predstavljanja samog autora dala je i profesorica Melita Schmitz.

Na samom uvodu posjetitelje je s književnim opusom gosta autora, posebice s naglaskom na njegov spomenuti posljednji roman, upoznala v.d. ravnateljice Knjižnice Marija Cindrić. Nekih 60-ak minuta potrajalo je ovo druženje, a s obzirom na dugotrajno prijateljstvo i poznanstvo moderatorice Schmitz sa gostom, čak i u tom kratkom vremenu posjetitelji su mogli doznati brojne zanimljivosti i poučne crtice iz zaista osebujnog života ovog prije svega pisca, ali i glazbenika, scenarista, pa čak i na domaćoj sceni ”jakog” kvizomana.  No prije svega naglasak je bio na Robertovim počecima odnosno uzrocima ulaska u spisateljske vode. Naime kao i brojni mladići devedesetih Robert je zajedno sa svojim društvom iz Zagreba odlučno primio oružje i krenuo u rat. Ta priča potrajala je dvije godine, a njezine posljedice puno, puno duže. Povratak ”normalnom” životu završio je dugotrajnom borbom sa PTSP-om, a izlaz iz tog pakla stigao je kroz ostavljanje rečenica na papiru, a koje su kroz korice knjiga-romana ostavile sve ono s čime se borio duboko u sebi. I upravo je kroz taj vid jedne vrste psihoterapije uspio pobijediti svoje strahove i beznađe. Upravo je rat, ne njegov direktan opis, već sve ono što isti ostavlja za sobom kroz sve kasnije posljedice tema njegovih romana, a u kojima kroz zanimljivu dinamičnu krimi priču nudi pokušaje rješenja tih posljedičnih  problema. Svim mladim i budućim piscima šalje uvijek istu poruku da što više čitaju jer kako i sam kaže i prizna – ”Puno čitam da bi bolje pisao”. Osim što mu je čitanje donijelo pregršt znanja i podataka, a isto tako i poneku kunu zarađenu na brojnim tv kvizovima, posebno je zanimljiva crtica iz njegova života da je bio i član poznatog glazbenog sastava Agrameri. Tako se u ovu večer inače organiziranu povodom Dana hrvatskih književnika i Mjeseca hrvatske knjige odlično uklopio i nastup dua Varga – Čižek s nekoliko, obzirom na zadanu temu i više nego pogođenih glazbenih brojeva.

Izvor: Damir Jukić, Radio Slatina